I april skickar vi till OP:s och Nordeas kunder förslag om att övergå till e-faktura

Nyheter 07.04.2026, 14:56

I april 2026 inleder vi en kampanj om e-faktura genom att skicka automatiska e-fakturaförslag till våra kunder. E-fakturaförslaget visas i din mobil- eller nätbank och genom att godkänna förslaget får du i fortsättningen våra fakturor direkt som e-fakturor. Observera att om du har tecknat avtal hos oss om både avfall och vatten får du för respektive faktura ett separat e-fakturaförslag.

E-fakturaförslagen fungerar endast om du är kund hos OP och Nordea. Om du är kund hos en annan bank eller inte hittar ett e-fakturaförslag i din nätbank kan du själv beställa e-fakturor i din mobil- eller nätbank.

Den miljövänliga e-fakturan är ett snabbt och enkelt sätt att betala fakturor. Du får information om den nya fakturan direkt i din nätbank och kan godkänna betalningen med ett enkelt klick eller välja automatisk betalning, varvid banken debiterar din e-faktura från ditt konto på förfallodagen.

Uppdaterad: 07.04.2026 14:58
Ämnen:
Fakturor
,
Kundtjänsten
,
Vattenfaktura
,
Avfallsfaktura
,
HSY-botti