Avbrott i vattenförsörjningen i Kivistö 11.-12.9.

Nyheter 10.09.2025, 14:34
På kartan har det område som påverkas av störningen markerats med en röd linje.

Under natten mellan torsdag och fredag, den 11–12 september, utförs akuta underhållsarbeten som påverkar vattenförsörjningen i Kivistöområdet.

Under arbetets gång kommer vattenförsörjningen att ske med undantagsarrangemang, vilket kan leda till sänkt vattentryck samt tillfälliga avbrott eller störningar i tillgången till vatten. Särskilt i de övre våningarna i höghus kan vattentrycket vara svagt.

Arbetet inleds på torsdag kl. 23 och målet är att det ska vara klart senast kl. 7 på morgonen. På grund av eventuella förseningar kan störningar förekomma även under förmiddagen. Vi uppmanar invånarna i området att begränsa sin vattenanvändning till det nödvändigaste under torsdagsnatten och fredagsförmiddagen.

Störningen påverkar inte vattenkvaliteten. Vi beklagar de olägenheter som arbetet medför.

Ämnen:
Vatten och avlopp
,
Störningen i vattendistributionen
,
Vattenförsörjning
,
Vattenavbrott
,
HSY-botti