Luteiden tai lutikoiden saastuttamat huonekalut, tekstiilit ja muu irtaimisto
Toimi näin, jos hävitettävänä on lutikoiden saastuttamaa tavaraa:
Kääri huonekalut, patjat yms. muoviin sekä pakkaa vaatteet ja tekstiilit jätesäkkiin. Kiinnitä kääreeseen maininta tuholaisista.
Ota yhteys tuholaistorjuntapalvelua tarjoavaan yritykseen, joka kuljettaa luteiden saastuttamat esineet käsittelyyn (maksullinen palvelu) TAI
Vie saastuneet esineet itse Fortumille Riihimäelle. Sovi ennakkoon toimituksesta Fortumin asiakaspalvelun kanssa.
HSY ei vastaanota, kuljeta tai käsittele eläviä luteita sisältävää irtaimistoa. Myöskään HSY:n Nouto-Sortti ei ota kuljetettavaksi luteiden saastuttamia esineitä.
Mikäli huonekalut yms. irtaimisto on myrkytetty asianmukaisesti esim. tuholaistorjuntapalvelun toimesta eikä huonekaluissa ole eläviä luteita, voi ne tuoda Sortti-asemalle sekajätteeseen. Jätteestä peritään hinta Sortti-aseman hinnaston mukaisesti.