Tuula, Sortti-asemanhoitaja

Sortti-asemanhoitaja Tuula

Tuula oli kesän 2020 töissä Ruskeasannan Sortti-asemalla Sortti-asemanhoitajana.

”Olen tämän kesän ollut töissä Ruskeasannan Sortti-asemalla asemanhoitajana. Kun aloitin työt, niin tuli heti semmoinen olo, että tähän porukkaan on helppo päästä mukaan. Minut otettiin täällä todella lämpimästi vastaan ja koen olevani olennainen osa tätä työjoukkoa.

Hommiini kuuluu ihan perus asemanhoitajan töitä, kuten kassalla oloa, jätteiden lajin ja määrän määrittelemistä, vaarallisten jätteiden lajittelua ja asiakkaiden opastamista ulkona ja sisällä. Työnkuvaan kuuluu myös työkoneiden, kuten jyrän käyttöä. Jyrällä ajellaan jätelavojen sisältöjä tiiviimmäksi niin, että niihin mahtuu enemmän jätettä. Näin niiden kuljetus saadaan ekologisemmaksi. Töiden alussa saattoi ehkä tuntua siltä, ettei kaikkea ehdi kesän aikana oppimaan − täällä kun ihmiset tuovat hyvin monipuolista jätettä ja näitä lavapaikkojakin on melkein kolmisenkymmentä! Nopeasti tämän kaiken kyllä sisäisti, ja vaikka työkaverit eivät välttämättä olekaan koko ajan siinä samassa tilassa, niin radiopuhelimen välityksellä saa aina yhteyden.

Tässä työssä ei ole mitään kovin tarkkoja aikatauluja, ja täällä mennään yleensä tilanteen mukaan. Esimerkiksi, jos asiakkaita on paljon, niin tarvitaan enemmän porukkaa kassalla. Lisäksi, jos alkaa tuntua siltä, että on istunut sisällä tarpeeksi kauan niin ulkotöihin kyllä pääsee. Aina voi kysellä työkavereilta, jos pääsisi ulkohommiin.

Tämä on rentoa ja mukavaa työtä, jossa saa olla paljon myös asiakkaiden kanssa tekemisissä. Sen kyllä huomaa, että monet asiakkaat ovat innostuneita kuulemaan lajittelusta ja siitä, mihin kaikki erilainen jäte lajitellaan. Ihmiset ovat yleensä melko kiitollisia siitä, että tällainen paikka on olemassa ja nämä Sortti-asemat koetaan jo lähtökohtaisesti myönteisinä paikkoina.

Minulle tulee henkilökohtaisesti myös todella hyvä mieli, kun näen että lajittelu lisääntyy. Opiskelen ympäristötekniikkaa ja tämä kesätyö on opintoihin kuuluvaa harjoittelua. Melkein harmittaa, kun joutuu lähtemään takaisin opintojen pariin, täällä on ollut niin kivaa!

Hain tänne HSY:lle töihin, sillä koko organisaation arvot sopivat omiini. HSY tekee todella laadukasta tiedotusta juuri esimerkiksi jätteisiin ja oikeaoppiseen lajitteluun liittyen. Huomaan, että täällä pyritään oikeasti edistämään kaikkia tavoitteita ja arvoja, eivätkä ne jää vain tyhjiksi lupauksiksi. Oma toiveeni − ja ihan ympäristön kannalta välttämättömyyskin − on juuri se, että jätteiden kierrätys lisääntyisi. Näiden töiden kautta voin tehdä jotain konkreettista sen eteen.”

HSY-botti