Gatudammssäsongen höll sig måttlig i huvudstadsregionen

Det var något färre dammiga dagar i huvudstadsregionen och övriga Nyland denna vår jämfört med de senaste fem åren. Gatudammet var i luften från februari till maj.
Gatudammssäsongen varar i flera månader
Gatudammssäsongen var i sin helhet måttlig denna vår i huvudstadsregionen och övriga Nyland. Gatudammshalterna höll sig lägre än de senaste åren, enligt våra luftkvalitetsmätningar.
Under våren var det flest dammiga dagar i huvudstadsregionen vid Ring III i Vinikby i Vanda, på Industrigatan i centrala Helsingfors och i Alberga i Esbo. På en dammig dag är dygnshalten av inandningsbara partiklar över 50 mikrogram per kubikmeter luft.
Aprilregnen begränsade spridningen av gatudamm i luften
Luften i huvudstadsregionen var som dammigast under våren i mars, då nederbörden också var mindre än vanligt. I april regnade det däremot något mer än normalt, vilket begränsade dammet på gatorna. I maj avslutades vårstädningen av gatorna, och det fanns inte längre några dammiga dagar.
Även i Nyland höll sig de uppmätta gatudammshalterna måttliga. Det var två dammiga dagar i Lojo och fyra i Borgå. De dammiga dagarna inträffade i februari–mars.
Gatudammet består huvudsakligen av finmalen asfalt och sandningsgrus. Särskilt dubbdäck sliter på asfalten och ökar mängden damm. Tidpunkten och intensiteten för vårens gatudammssäsong varierar årligen beroende på vinter- och vårvädret. På soliga och torra dagar kan det finnas mycket damm i luften, medan smältvatten och regn fuktar vägbanorna och minskar dammet.
HSY övervakar luftkvaliteten i huvudstadsregionen och övriga Nyland. Du kan kontrollera den aktuella luftkvaliteten på vår webbplats: hsy.fi/sv/luftkvalitet.
Mer information: