Konalan Sortti-asemalla etsitään ratkaisuja ruuhkien hallintaan
Konalan Sortti-asema on HSY:n asemista vilkkain, ja kasvavat asiakasmäärät näkyvät erityisesti kevään ja syksyn sesonkiaikoina ajoittain pitkinäkin jonoina. Nyt asemalla pilotoidaan uusia ratkaisuja ruuhkien hallintaan ja asioinnin sujuvoittamiseen.
Sortti-asemien asiakasmäärät kasvavat vuosittain jopa kymmenillä tuhansilla asiakaskäynneillä. Erityisesti kevään ja syksyn sesonkiaikoina kuormitus näkyy pitkinä jonoina ja ruuhkina asemilla, ja vilkkaimpina aikoina autojonot voivat ulottua jopa asemien lähialueille.
HSY:n tavoitteena on vastata asiakasmäärien kasvuun pitkällä aikavälillä Sortti-asemaverkostoa kehittämällä ja laajentamalla. Sen rinnalla haetaan ratkaisuja, joilla Sortti-asemilla asiointia voi sujuvoittaa jo nyt.
Konalan erityinen rooli Sortti-asemaverkostossa
Konalan Sortti-asema on asemista vilkkain. Keskeinen sijainti tuo asiakkaita sekä Helsingistä, Espoosta että Vantaalta, ja vuosittaisia asiakaskäyntejä on lähes 200 000. Asema palvelee myös poikkeuksellisen laajasti viikonloppuisin, mikä lisää käyntimääriä entisestään. Konalan Sortti-aseman tontti on kuitenkin kasvaneisiin käyntimääriin nähden pieni, eikä sisäänajokaistoja tai rakenteita ole mahdollista laajentaa.
“Konalassa toteutettavan läpimenoaikapilotin tavoitteena on sujuvoittaa asiointia ja oikeiden jätelavojen löytämistä sekä tehdä lajittelusta mahdollisimman vaivatonta. Kokeilemme pilotissa uusia toimenpiteitä ja selvitämme, miten ne vaikuttavat jonotus- ja asiointiaikoihin”, kertoo HSY:n kehittämisinsinööri Maarit Kiviranta.
Yksi keskeisistä pilottiin kuuluvista toimenpiteistä on mobiilikassan käyttöönotto. Sen avulla asemanhoitajat pystyvät laskuttamaan asiakkaita suoraan aseman piha-alueella, eikä asiakkaiden tarvitse käydä erikseen infopisteellä. Samalla asemanhoitajat pääsevät tarkistamaan kuorman sisällön ja antamaan lajitteluneuvontaa juuri siellä, missä sitä tarvitaan. Asiointia voi sujuvoittaa myös ilmoittamalla ja maksamalla jätteet etukäteen eSortti-verkkopalvelussa, jolloin Sortti-asemalle voi ajaa itsepalvelukaistaa pitkin.
Muita Konalassa toteuttavia toimenpiteitä ovat muun muassa opasteiden selkeyttäminen ja lajittelupisteiden läheisyydessä olevien infopuhelimien tehokkaampi hyödyntäminen. Lisäksi ruuhka-ajoista tullaan tiedottamaan entistä selkeämmin Sortti-asemien verkkosivuilla.
Mittaaminen tuo tietoa päätöksenteon tueksi
Läpimenoaikaa mitataan Konalan Sortti-asemalla kolmen rekisteritunnistekameran avulla. Mittaus kattaa koko asioinnin keston sisäänajopuomilta ulosajoportille asti. Näin saadaan aiempaa tarkempaa kuvaa siitä, missä asioinnin vaiheissa aikaa kuluu eniten ja millaiset toimenpiteet nopeuttavat asiointiaikoja. Lisäksi seurataan ja verrataan muun muassa havaittujen lajitteluvirheiden määrää, asiakaspalautteita ja asiakastyytyväisyyttä.
“Olemme ottaneet myös ensimmäiset jatkoaskeleet tämän kevään aikana. Esimerkiksi mobiilikassojen käyttö on jo laajentunut kaikille Sortti-asemille. Samalla jatkamme työtä opastuksen, tiedotuksen ja asioinnin sujuvuuden kehittämiseksi koko Sortti-asemaverkostossa", Kiviranta kertoo.
Pidemmän aikavälin tuloksia arvioidaan syksyllä, ja hyviksi todetut käytännöt pyritään ottamaan käyttöön myös muilla Sortti-asemilla.