Jätelaskuissa hyvityksiä vuoden 2025 alun hintavirheistä johtuen

Tiedotteet 20.01.2026, 10:47
Jäteautoon tyhjennetään jäteastioita talvisessa kaupunkiympäristössä.

Vuoden 2025 jätelaskuissa oli virheitä ajalla 1.1.–30.4. tehtyjen sekajätteen sekä saostus- ja umpikaivojen tyhjennysten osalta. Virhe huomattiin keväällä ja 1.5.2025 tehdyistä tyhjennyksistä alkaen laskutuksessa on käytetty oikeita hintoja.

Kyseessä on laskentavirhe, joka on aiheuttanut osalle laskuista pyöristysvirheen. 
Virhe on ollut 0,01 euroa per tyhjennys. Osassa tyhjennyksiä hinta on ollut sentin liian suuri, osassa sentin liian pieni.

Hyvitämme liikaa laskutetut summat tulevissa jätelaskuissa helmikuusta alkaen riippuen asiakkaan laskutusrytmistä sekä jätepalvelun laskutusrajan 50 euroa täyttymisestä. Hyvitys asiakkaalle vaihtelee tehtyjen tyhjennysten mukaisesti ja on 0,01–15,87 euroa. Emme laskuta jälkikäteen liian pieninä tehtyjä tyhjennysmaksuja.

Sekajätteessä virheellinen tyhjennysmaksu koskee ainoastaan tiettyjä astiakokoja ja tyhjennysrytmejä seuraavasti:

  • 240 l, tyhjennys kerran viikossa tai joka 2. viikko
  • 300/360 l, tyhjennys kerran viikossa  
  • 600/660 l, tyhjennys neljä kertaa viikossa tai useammin.

Saostus ja umpikaivojen tyhjennyslaskuissa virhe esiintyy seuraavissa tapauksissa:

  • Vakiotyhjennys, kaivon koko 0,1–6 m3
  • Pikatyhjennys, kaivon koko 6,1–9 m3
  • Päivystystyhjennys arkisin/lauantaisin 6,1–9 m3
  • Päivystystyhjennys sunnuntaisin, kaivon koko 0,1–14 m3 

Pahoittelemme tekemäämme virhettä!

Aiheet:
HSY
,
Asiakaspalvelu
,
Jätelasku
,
Laskut
,
Jätteet ja kierrätys
,
Jätehuolto
,
HSY-botti