HSY:n hallituksen päätökset 24.4.2026 – etäluettavat vesimittarit ensimmäisiin kohteisiin
Tiedotteet
24.04.2026, 10:25
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista:
- Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen perusparannuksen ja kapasiteetinnoston hankesuunnitelman päivitys
- etäluettavat vesimittarit ja niihin sopivat takaiskuventtiilit hankitaan Effectio Oy:ltä, LoRaWAN Kamstrup A/S Finland:lta ja Kaiko Oy:ltä
- Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen vedenottamon saneerauksen rakennusurakoitsijaksi valittiin Peab Industri Oy
- Kuusisaarentien ja Lehtisaaren vesihuollon saneeraamisen urakoitsijaksi valittiin Tieluiska Oy
- 140-770 litran jäteastiat hankitaan Finncont Ympäristötuotteet Oy:ltä ja Molok Oy:ltä.
Hallitus sai tiedoksi pääkaupunkiseudun hiilitaseselvityksen, josta käy ilmi maankäyttösektorin hiilivarastot ja -taseet.
Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa.
HSY tiedottaa erillisellä tiedotteella etäluettavista vesimittareista sekä Kuusisaarentien ja Lehtisaaren vesihuollon saneerauksesta.
Aiheet: