Biokaasulaitoksen mädätteen jalostus maatalouskäyttöön

Kesäinen ilmakuva Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen biokaasulaitoksesta

Hankkeen tarkoituksena on jalostaa Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen biokaasulaitoksen mädäte suoraan maatalouskäyttöön. Nykyisin biojäte mädätetään biokaasulaitoksessa ja sen jälkeen kompostoidaan. Investointihanke mahdollistaa biokaasulaitoksen täyden käsittelykapasiteetin hyödyntämisen ja kompostoitava jätemäärä vähenee.

Ajankohtaista hankkeessa

Rakennustyöt ovat viimeistelyvaiheessa. Heinäkuussa alkaa koekäyttö, ja elokuussa laitoksen arvioidaan olevan täydessä toiminnassa.


Kuva 26.3.2025

 

 

Aikaisemmin tapahtunut

Rakentaminen etenee suunnitellusti, ja rakennustekniset työt valmistuvat etuajassa (kuva yllä). Samalla koneisto- ja putkistoasennukset jatkuvat aikataulun mukaisesti.



Kuvat (yllä) työmaalta kesä ja elokuulta 2024.

Urakoitsijat valittu ja sopimukset on tehty.

HSY:n hallitus päätti hankkeesta toteutuksesta urakoitsijavalintojen yhteydessä helmikuussa 2024.

Ympäristöluvan muutoshakemuksen yhteydessä hanke oli määritelty ns. vihreän siirtymän hankkeeksi. Vihreän siirtymän hankkeiden lupakäsittelylle on annettu väliaikainen etusija aluehallintovirastoissa vuosina 2023–2026.

 

Hankkeesta lyhyesti

HSY:n biojätteen mädätteen jalostaminen maatalouskäyttöön -hankkee lisää biokaasulaitoksen uusiutuvan energian tuotantoa nykytasoon nähden. Samalla vähenevät biojätteen käsittelyn ympäristövaikutukset,  ilmastopäästöt vähenevät, kun biojätteen käsittelytoiminta tapahtuu yhtä enemmän suljetuissa tiloissa. Mädätetty biojäte voidaan jatkossa hyödyntää suoraan lannoitekäyttöön ja aumakompostointi vähenee ja on kypsempää. Biojätteen sisältämät ravinteet ja hiili saadaan kiertoon viljelijöiden pelloille luomukelpoisena kierrätyslannoitteena.

Rahoitus

Investoinnin kokonaiskustannusarvio on 14,9 miljoonaa euroa. Ympäristöministeriö avustaa hanketta 4,36 miljoonalla eurolla.

Hankkeen aikataulu

Rakentaminen on aikataulutettu alkamaan maaliskuun lopussa 2024 ja valmistuminen loppuvuonna 2025.

 

 

HSY-botti