Om det inom området som påverkas av ett byggprojekt (från fall till fall på 2,5–10 meters radie) finns vattenledningar, avloppsledningar, dagvattenavlopp eller regnvattenavlopp som ägs av HRM måste man försäkra att det inte pga. byggarbetet uppstår skador på dem. Innan byggarbetena inleds bör den som genomför byggprojektet låta göra upp planer i samarbete med HRM för hur rörledningarna flyttas eller arrangeras. Vid behov bör planerna lämnas för godkännande till den enhet som ansvarar för byggverksamheten i fastighetens hemkommun.
Även i sådana fall när flyttande av rörledningar inte är nödvändigt ska byggherren göra upp tillräckligt omfattande geotekniska, byggnadstekniska eller andra specifika planer, i vilka särskild uppmärksamhet fästs vid att:
- hindra direkta skador på vatten- eller avloppsledningar och hindra eventuella följder som kan uppstå av sådana skador
- arbetet på byggplatsen inte äventyrar säkerheten eller orsakar skador eller störningar för vattenförsörjningen eller på miljön.
Vid planering och förverkligande av åtgärder som gäller vattenförsörjningen får endast av HRM godkända, kompetenta aktörer inom kommunalteknik och vattenförsörjning användas.
Beroende av projektets omfattning och av hur krävande de arbeten som gäller vattenförsörjningen är, skall man reservera cirka 1–2 år för planeringsarbetet. Ta kontakt med HRM:s vattenförsörjningsavdelning genast vid projektets planeringsstart och be i växeln att få tala med den person som sköter flyttande av fastighetsvisa rörledningar. Man skall alltid avtala med kontaktpersonen vid HRM före planeringen av vattenförsörjningens flyttnings- och skyddsåtgärder påbörjas.
Den som utför projektet skall också komma överens med HRM om förverkligandet och tidtabellen. Arbeten som påverkar vattenförsörjningen får inte inledas innan planerna har godkänts av HRM. Vid behov uppgörs ett separat avtal över projektet.
Byggprojektet samt arbetet med att flytta och arrangera rörledningar måste uppfylla följande villkor:
- Den som förverkligar projektet ansvarar för samtliga arbets-, anskaffnings- och övriga arrangemangskostnader som uppstår vid flyttandet och skyddandet av vatten- och avloppsledningar. Projektets arbets- och inköpsgränser bör avtalas separat med HRM.
- I enlighet med sin inbördes avtalsrelation ansvarar projektets byggherre/huvudentreprenör/huvudplanerare för korrektheten hos samt för samstämmigheten mellan de aktuella planerna för flyttning av HRM:s rörledningar och byggprojektets övriga planer.
- HRM:s granskning av planen eller ändringskrav som ställs av HRM överför till inga delar något ansvar till HRM, utan den som förverkligar projektet ansvarar för planens innehåll.
- Byggnadsprojektet och de rörledningar som behöver flyttas ska planeras och förverkligas så att inte underhållsåtgärder eller reparationer på rörledningar vid senare tillfälle försvåras.
- Den som förverkligar projektet ansvarar vid behov för ansökningsberedning och ansökan om servitut eller placeringstillstånd, såvida inte annat avtalas.
- Arbetsutförande och material som avtalats med HRM skall beställas skriftligt från HRM. För HRM bör reserveras tillräckligt med tid för att utföra de anskaffningar och installationsarbeten som krävs vid flyttande av rörledningar eller övriga rörledningsarrangemang. HRM ansvarar inte för leverantörers eventuellt fördröjda materialleveranser.
- Den som förverkligar projektet ska i god tid innan arbetet inleds ta kontakt med övervakaren som HRM utsett för projektet i fråga och komma överens om en tidtabell för arbetet samt om de arrangemang och skyddsåtgärder som förutsätts. Arbetet får inte inledas förrän en sådan överenskommelse har nåtts.
- Den som förverkligar projektet ansvarar för att eftermätningen av de anlagda vatten- och avloppsledningarna utförs på sätt som godkänts av HRM, såvida inte annat avtalas.
- Den som förverkligar projektet ansvarar för de skador och förfång som det egna arbetet, byggplatsens arrangemang eller periodiseringen av arbetsskeden eventuellt orsakar på HRM:s rörledningar, på byggplatsen eller på tredje part.
- HRM ansvarar inte för skador eller förfång som de vatten- eller avloppsledningar som befinner sig inom byggprojektets område eventuellt kan orsaka för byggprojektet.
HRM fastställer eventuellt andra villkor som bör uppfyllas från fall till fall.