HSY saneeraa isoja viemäreitään Töölössä ja Kampissa 

Helsingin seudun ympäristöpalvelut aloittaa isokokoisten viemäreiden saneerauksen. Saneerauskohteet sijaitsevat Helsingin Töölössä ja Kampissa Merikannontiellä, Rajasaarentiellä, Valhallankadulla, Eteläisellä Hesperiankadulla ja Köydenpunojankadulla.

Isoja viemäreitä saneerataan yhteensä lähes kilometri ja työ jatkuu ensi kesään asti. Viemäreistä saneerataan osuudet, jotka on viemäreiden kuntotutkimuksissa havaittu huonokuntoisiksi tai niiden toiminnassa on ollut häiriöitä. Saneerauksella varmistetaan viemäröinnin häiriötön toiminta.

Saneerattavalla katuosuudella työ kestää muutaman päivän. Töitä tehdään myös yöllä. Saneeraus saattaa rajoittaa liikennettä ja pysäköintiä lyhytaikaisesti. Kiinteistöjen vedenjakelu ja viemäröinti toimivat kuitenkin normaalisti saneerauksen aikana.

Saneeraustyössä käytettävä menetelmä ei vaadi kaivutöitä. Saneerauksessa käytetään niin sanottua sujutusmenetelmää, jossa vanhaan viemäriin asennetaan viemärikaivon kautta sujutussukka. Se kiinnitetään tiiviisti vanhaan viemäriputkeen. HSY on saneerannut viemäreitään Töölössä ja Kampissa jo viime syksystä lähtien.

Saneeraustyöt tekee Aarsleff Oy.

Mahdolliset vikailmoitukset voi tehdä HSY:n vesihuollon vikailmoitusnumeroon 09 1561 3000.

Lisätietoja:

Projekti-insinööri Maria Ruuska, puh. 09 1561 3276

Rakennusurakan valvoja Hannu Poutiainen, puh. 09 15 611